Miért tartós? - kérdezheted. Hiszen oly sokszor láthattunk vagy tapasztalhattunk széthulló gyöngysorokat, megfakult gyűrűket, kapcsát vesztett karkötőket vagy fülünkből eltűnő fülbevalókat.
Ha belegondolsz a gyöngyékszer ellentétekre épül. Üvegből van, mégis nagyon nehezen lehet eltörni pl. egy gyöngyöt (nekem csak fogóval sikerült eddig vagy ha ráléptem) cérnára van fűzve és mégis vannak még nagymamánktól vagy déditől megmaradt és a mai napig egyben lévő gyöngysorok.
A tartósság többféle szempontból is értendő. A lényeg ismét a részletekben van.
Alapanyag
A jó minőségű kása, szalma, kocka vagy egyéb forma gyöngyök (gagyival nem foglalkozom) olyan korszerű gyártási technológiával és precizitással készülnek, amire kevesek között a japánok képesek. A galvanizált bevonat pl., nem veszti el a fényét, nem kopik le. Igaz, az áruk is magasabb, de megéri. Amelyik gyönggyel egyszer is rossz tapasztalatom van, többször nem használom, bármennyire is tetszetős legyen a külcsín.
A Swarovski kristályokat szerintem nagyjából senkinek sem kell bemutatni, világhírű a név és hozzá a csúcsminőség. Profi csiszolás és gyönyörű ragyogás jellemzi az eredeti Swarovski termékeket legyenek azok kerek, kúpos forma gyöngyök vagy különféle alakú kristályok (navette, rivoli, chaton, baguette és még sok más). Az igazi nem fakul, nem mattul be, csak ragyog. A profin csiszolt pedig nem vágja el a fűzőszálat az x-dik használatkor sem. A swarit tehát csak kipróbált, tuti helyről veszem meg, még akkor is, ha magasabb az ára, de fontos, hogy eredeti osztrák legyen.
Fűzőszál
Korábban az ékszerek nagy részét varrócérnára, horgolócérnára, esetleg vékony fonalra fűzték fel, ill. damilra, ami ma is használatos. Amit a profi gyöngyfűzők mint "cérna" használnak, az egész pontosan bőrvarró cérna, amivel cipőket, kabátokat és egyéb bőrtárgyakat készítenek. A fűzőszálak szakítószilárdságukat a sok vékony összesodrott szálnak köszönhetik. Kézzel elég nehéz ezeket eltépni (persze van erre is módszer) és elég csúnya sebet tud okozni tépés közben. Emellett van egy másik fajta fűzőszál, Fireline-nak hívják, ez is igen erős és tartós, ezért is nagyon kedvelt a fűzők körében.
Fűzési technikák
Nem akarok nagyon "tudományos" lenni, de a fűzési technikák is hozzájárulnak az ékszer tartósságához. A szimpla felfűzésnél egy szál tartja tulajdonképpen a gyöngyöt, a fűzésminták esetén viszont a fűzőszál (bármelyik is légyen az) többször is át van vezetve ugyanazon a gyöngyön. Tehát egy erős bőrvarró cérna vagy egy damil akár 3-4x áthúzva a gyöngyön - elhiheted, eléggé tart. Pláne, ha szép feszesen történt a fűzés.
Vannak olyan gyöngyök, amelyek hajlamosak elvágni a szálat, de ennek kiküszöbölésére van trükk, csak ismerni kell.
Akkor mégis hol a bibi?
Leginkább a fém alkatrészek háza táján. az illesztések helyén lehet a baj. Sajnos én is belefutottam már széteső kapcsokba vagy befeketedő fülbevaló alapokba. Ekkor viszont nincs kegyelem!
Fém alkatrészt csak kipróbált fajtát és megbízható, bevált helyről vásárolok. Jó alternatíva még a 925-ös tisztaságú ezüst fémalkatrész használata vagy a gyöngyből fűzött kapocs felhasználása, persze ezek növelik az árat. Utóbbi megoldás különösen fémallergia esetén aktuális.
És természetesen az én ügyességem is kulcsfontosságú. Sőt, nem elég, ha erős a rögzítés, esztétikusnak is kell lennie, hogy ne látszódjon a csomó, ne virítson a fűzőszál. Ez tehát az én házi feladatom ékszerről ékszerre, hogy ne én legyek a leggyengébb láncszem. :o)) Ha mégis történik baleset, természetesen szó nélkül javítom a beteg darabot, de szerencsére nem sokszor kerül rá sor és az ékszereim viselői hosszú ideig élvezhetik kedvenc darabjaikat.
Ha ide kattintasz, megnézheted a legrégebbi máig is használatban lévő karkötő-nyaklánc szettemet, mely máig is egy nagy kedvencem. Több mint 8 éve nyúzom töretlenül.
Ha ide kattintasz, megnézheted a legrégebbi máig is használatban lévő karkötő-nyaklánc szettemet, mely máig is egy nagy kedvencem. Több mint 8 éve nyúzom töretlenül.
Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése