2023. október 14., szombat

Elmélkedések 90.: Ásványok, drágakövek és féldrágakövek

Minden drágakő ásvány, de nem minden ásvány drágakő. Szerinted igaz a mondás? Vagy inkább a fordítottja? Van-e olyan drágakő, amely nem ásványi eredetű? 

Talán te is szereted az ásványokat, drágaköveket, hordod is ezeket ékszerként, de vajon mennyire ismered őket? E rövid írás célja, hogy kicsit kategorizálja drágakövek csapatát és egy kicsit rendbe tegye a különböző fogalmakat.

Vágjunk bele!

Mit nevezünk ásványnak? Olyan a Föld belsejében vagy a Földön kívül természetes módon keletkezett anyagot, melynek összetétele és szerkezete viszonylag állandó, vagy kristályos, vagy amorf.

A drágaköveknek többféle csoportosítása létezik: lehet szerves vagy szervetlen. A szervetlenek ásványi, míg a szervetlenek növényi vagy állati eredetűek. Kémiai vagy fizikai jellemzőjük alapján is szokás ezeket csoportosítani: keménységük, ritkaságuk, illetve szépségük (ez utóbbi elég szubjektív) alapján. A keménységet az ún. Mohs skálán mérik 1-től 10-ig.

A legkeményebb és legritkább kategóriába 4 drágakő tartozik: gyémánt (10-es), rubin (9-es), zafír (9-es) és smaragd (7,5-8-as).


Azt gondolom, tudod, hogy a zafír jellemzően kék, a smaragd zöld, a rubin pedig piros-bordó színű. De azt tudtad, hogy a gyémánt nemcsak átlátszó (színtelen) lehet? Van belőle fekete, rózsaszín, kék vagy sárga is.



És még egy érdekesség: mely országokban van ezekből a legtöbb?

Nos, a gyémánt szekcióban Ausztrália az első. a legtöbb smaragd Kolumbiából származik. Rubinért Burmába érdemes utazni, a zafírért pedig afrikai országokba.

Na persze, kitermelt állapotukban még nem valók ékszernek, a megmunkálásuk, a csiszolásuk adja meg a szépségüket.

Azok az ásványok, melyek nem annyira ritkák, mint az eddig felsoroltak, a féldrágakövek, nyilván az értékük is alacsonyabb a drágaköveknél. A két kategória között lehet átjárás. Az ametisztet korábban drágakőnek tekintették, de amióta új lelőhelyeket tártak fel, már nem annyira ritka, így átkerült a féldrágakövek közé. Mostanában pedig van olyan trend is, mely nem is tesz különbséget a két csoport között.

Egy dolog maradt még hátra: a szerves drágakő. Nos, ide a gyöngyök, korallok, állati fogak és a borostyán tartozik. A gyöngyöknek is több fajtája ismert, de erről majd egy másik alkalommal mesélek.

Választ kaptál a cikk elején feltett kérdésekre? Remélem, igen!

Zárásképpen mutatok néhány ékszert a netről, melyekbe mindegyik drágakövet belefoglalták. Neked tetszik, ha az összes együtt van? Írd meg nyugodtan egy hozzászólásban itt vagy a Face-en!

Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

Nincsenek megjegyzések: