2017. április 28., péntek

Elmélkedések 41., avagy ismerkedünk a Boho stílussal

Hallottál már a Boho stílusról? Mit is jelent ez, hogy is néz ki? Nem, ez boho, nem hobo, bááár, tulajdonképpen az is....

A boho stílus nemcsak az ékszereknél jelenik meg, sőt eleinte inkább a divathoz, ruházkodáshoz kötődött, de természetesen a ruhákat követték a kiegészítők. Én mindig mondom, a ruhához kell valami kiegészítő, úgy teljes a kép!

 
A "boho" szó a bohemian-ből rövidült, ami laza, bohém jelentéssel bír. (az elsődleges jelentése "cseh", ha az ugrott be, nem tévedtél) A Queen-nek vagy egy híres száma, a Bohemian Rapsody, na az NEM egy cseh zeneműről szól...:))

A boho az öltözködésben a laza, libbenős és rétegesen egymáson viselt darabokat jelenti. Hosszú szoknyák, kis topok, felettük egy vékony tunikával, lazára hagyott övvel a derékon vagy csípőn...Megvan? Ezek a rucik általában a természet színeiben, pl. földszínekben készülnek (bézs, krém, barna, fekete, fehér, szürke), de gyakran használnak kifakított, koptatott farmer anyagot is, pamutot, lenvásznat. Ééés, megjelenhet egy ezektől nagyon eltérő szín, vagy egy nagy minta, ami úgymond kirikít az összképből.

 

 
Egy picit hippis, egy kicsit alternatív. Népszerűek a virágminták és megjelennek más természetből vett motívumok is, mint a virág, a toll, a levél, az állatfigurák. Sokféle motívumot átvettek a 60-es, 70-es évek "flower power" vonalából.

 

A boho ékszerekre is jellemző a réteges hatás, pl. többsoros, hosszú láncok formájában vagy több önálló lánc együttes viseletében. A fülbevalók tollasak, bojtosak, rojtosak (egy pár éve a színes tollas fülik nálunk is nagyon mentek), ásvány vagy gyöngygolyókkal díszítettek. A teklák vagy az üveggyöngyök gyakran megjelennek az ékszerekben az én nagy örömömre. A bojtok, rojtok felbukkannak táskákon, karkötőkön, kulcstartókon vagy papucsokon akár.

 

 


 Ha elképzelsz egy tollas-gyöngyös álomfogót, na az pont boho stílus.


A formák sem kötöttek, a mindenféle szabálytalan vagy kevésbé szabályos alakzatok tipikusak a boho ékszereknél. Az összkép mégis nyugalmat, békét, lazaságot, kisimultságot, fejez ki, amolyan no para feeling.
A boho-nak van egy fokkal elegánsabb vonala is, ebből is mutizok néhány példát.



Megfigyelhetjük, hogy ez a stílus, ill. stílusjegyei együtt vagy külön-külön időről-időre visszatérnek (mint nagyjából a többi irányzat). Attól függően, hogy hány éves vagy, visszaemlékezhetsz, hogy mikor, hogyan. A 70-es éveket én még csak képről ismerem, de talán 2-3 éve volt, hogy a kamasz lányom is beruházott több nagyméretű tollas-bogyós fülcsire, sőt még én is csináltam ilyesmi füliket és hosszú láncokat. Vagy talán tavaly mentek megint a rojtokkal díszített tatyók és hátizsákok. Sőt, még meg van egy rojtos csizmám is, amit gimi után vettem, nagyon szerettem és még mindig vállalható. Ha visszajön a divatba, megint hordhatom!

Neked mennyire jön be a boho? Lépj vissza a Face-re és írd le egy post-ba a szavazatod.
Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

Képek: Pinterest

2017. április 22., szombat

Elmélkedések 40., avagy milyen fülbevalót válassz, ha rövid a frizurád

A korábban a Butik Facebook oldalán megosztott trendi rövid hajakat bemutató cikk nagy nézettséget produkált, így érdemes visszatérni a témára. Én természetesen a kapcsolódási pontra fókuszálok frizura és ékszer között (mily meglepő!).

Tehát ezúttal néhány hasznos példát hozok neked, rövid hajat viselő kedves Olvasó (hosszú hajúak is minden kockázat nélkül végigolvashatják, hátha egyszer levágatják a tincseiket!)!

Ugye, hogy a frizurád központi kérdés neked? Nem vagy egyedül, minden nőnek fontos, hogy milyen állapotban van a haja és menő-e a frizurája. A hosszabb haj eleve egy keretet ad az arcnak, ami a rövid hajúaknál nem áll rendelkezésre, így a a fazonnal és a kiegészítőkkel kell egy kicsit machinálni ahhoz, hogy a megjelenés kiegyensúlyozott legyen.

Ha végignézted az említett post fotóit, láthattad, hogy a rövid hajon belül is többféle hosszúság van, az egész tüsitől a majdnem vállig érő fazonig. Sőt, van, ahol egy frizurában mindkettő jelen van.

Nézzük az ajánlott füli fajtákat hajhosszúság szerint csoportosítva:

Egészen rövid fazonok:

 

 

  

A nagyon rövid hajnál az arcforma teljes mértékben "beleszól" az összképbe, így az egyik legbiztosabb megoldás a bedugós fülcsi. Sokan szeretik, különösen hétköznapra, mert csak bedugod és már indulsz is, nincs kockázat, tuti jól áll. Azonban nem feltétlen kell megijedni a többi formától sem. Ahhoz, hogy a füli és az arcforma harmóniában legyen, oda kell koncentrálni a fülbevaló hangsúlyos részét, ahol az arc keskenyebb. Tehát pl. hegyes állvonal esetén a fülbevaló alsó része legyen szélesebb. Az illusztrációkon jól látszik, hogy a legrövidebb fazonoknál a fülik formája a fülcimpák környékén marad (persze van kivétel alkalomra) vagy inkább a fül vonalát felfelé követi. 

Elöl/oldalt hosszabb, laza tincsek:

 

 

 

Ha megnézed a fülbevalók formáit, akkor ennél a hajtípusnál a hosszabbra hagyott tincsek mellé döntően a hosszanti vonalak dominálnak a teljesen egyenes vonalú ékszertől az alul bogyóson át az extrém méretűig (az a szíves az tényleg nagyon egyedi, közértben nem sok rohangál belőlük).

Apropó, a lógincás fülcsiknél is több variáció van: felül széles, lefelé keskenyedő, középen "hasas" verzió, illetve az alul hangsúlyos darab. A füli lehet egyben fűzve, de lehet külön-külön fűzött, majd összeszerelt verzió is.

Félhosszú, nyakig érő fazonok:

 

 

A félhosszú haj, már elbírja a nagyobb méretetű ékszereket is. Ha a haj hossza állig érő, akkor jó, ha a füli vége az állcsúcs alá esik, mert akkor nem szélesíti az arcformát, hanem lefelé nyújtja. Képzeld el, ha egy kerek archoz jár egy pofivonalban vágott frizura és egy gömböc fülbevaló...Vízszintesen széthúzza a képet és az arc még teltebbnek hat. Ellenben, ha a kerek arcot egy füli függőlegesen "viszi" lefelé, máris megvan az összhang a két sík között (hú, de tudományos kezdek lenni! :D)

Hát, ennyi mára. Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

2017. április 18., kedd

Perzsa szett


A korábban mutatott nyakláncnak elkészült a fülbevalója. Hamarosan átadom új gazdijának.

The previously shown necklace has the matching pair of earrings. It will reach the new owner soon.

Minta/Design: Gordon Éva

2017. április 16., vasárnap

Elmélkedések 39., avagy a gyöngyök királynője: a Swarovski kristály 2

Annyi minden érdekesség van a Swarival kapcsolatban, hogy még mesélek egy kicsit.


Azt nyilván tudod, hogy swarik számtalan színben és számtalan formában kaphatók, mint ékszeralapanyag. Ám vannak a kristályokon kívül dísztárgyak és ajándéktárgyak is, amit a gyár már 1976 óta gyárt. Biztosan te is láttál már néhányat belőlük. Az első figura egy cuki egérke volt, amit az innsbruck-i olimpia résztvevőinek adtak ajándékba.


Érdekes módon az első Swarovski butik szerintem elég későn, csak a 80-as években nyílt meg, persze hol máshol, mint Londonban, a Bond Street-en. És már az első nap megfújtak egy értékes darabot a boltból....

A cím szerint a Swari a királynők gyöngye, és tényleg! A thai királyi családnak például egy külön gyártó cég, a Marigot Jewellery Co. áll rendelkezésre, ha épp egy új schmuck-ra vágynának.

Maga a cég szédületes tempóban fejlődik az utóbbi néhány évtizedben. Alapítottak már iskolát, beindították az órák eladását, rendszeresen ott vannak az Oscar átadáson a kristály dekorációikkal, bekapcsolódtak a filmiparba, sőt már egy önálló parfümmel, az Aura by Swarovskival is kijöttek. És persze általában tavasszal és ősszel piacra dobnak újabbnál újabb színeket és formákat.

Természetesen vannak gyűjtők, akik minden pénzt megadnak, hogy kollekciójukat bővítsék. Akinek sok az erre való pénze, a Swarovski Crystal Society tagjaként is hozzájuthat a legújabb darabokhoz.

Ha olvastad az előző részt, akkor talán észrevetted, hogy nyitva hagytam egy kérdést: hogy miért hattyú a cég logo-ja?


Nos, állítólag azért, mert ez a madár majd minden kontinensen megtalálható, tehát olyan nemzetközi, mint amilyen nemzetközi a cég. És valóban, Swarovski termékeket a világ minden táján lehet vásárolni, Bécstől Indiáig.

Következzen most egy rövid bemutató a nálunk leggyakrabban használt kristályokból.
A legnépszerűbb és a legtöbbször felhasznált forma kerek chaton vagy rivoli. Hogy mi a különbség? Mutatom egy-egy képen nagyban:

   

A közepét nézd! Az eltérő csiszolási technikának köszönhetően más mintázatot adnak a kristályok felülnézetből: a kék tetején egy téglalap mintázat rajzolódik ki (chaton), míg a lilában a vonalak egy pontba futnak össze és csúcsot alkotnak (rivoli).

Szerintem, ez a különbség egyébként a felhasználást vagy a "felhasználói élményt" kicsit sem befolyásolja, mindkettő csodás. A chaton általában 8 mm-es méretben elérhető (legalábbis nálunk), míg a rivolik 10 mm-től egészen 27 mm-ig megvásárolhatók. Így aztán csak a csillagos ég, meg a fantázia a határ, ha valaki új mintát szeretne tervezni.
A szabályos formák közül még említeném a négyzetet, a téglalapot (baguette), a háromszöget, az oválisat, a körteformát, a cseppet vagy a navette-et, amit mandula formának mondanék.

 Triangle

 Körte

 Navette

 Baguette-ek és téglalapok

Az ún. szabálytalanok (persze ezek is század milliméterre pontosan vágott és csiszolt darabok) közül pedig népszerű a virág, a csillag vagy a szív. A szívecske formából pl. gyönyörűséges szép virágmedált lehet kialakítani, egyre több mintában jelenik meg ez az elem. 


Én pl. ilyeneket követtem el a kisméretű szívekből:


Különlegességnek pedig ott vannak az üreges formák, az ún. hollow shapes. Ezek a legújabbak közül valók:

 

Jópofák, nem?
Ha tetszenek a szikrázó kristályokból készült ékszerek, nézz be IDE és csemegézz a fotók között!

Örülök, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

2017. április 7., péntek

Elmélkedések 38., Íme a gyöngyök királynője: a Swarovski kristály 1

Biztos vagyok benne, hogy a Swarovski nevet minden hölgy ismeri: vagy kapott/vett ilyen ékszert vagy szeretne kapni/venni. Ez a név még tuti a férfiaknak is mond valamit, legalább annyit tudnak, hogy egy drága ékszerről van szó.
De Te ezen túl tudsz-e mást a Swarovski gyöngyökről? Ha nem, akkor most megismerkedhetsz néhány érdekességgel!

A gyöngy a nevét az alapító Daniel Swarovskiról kapta. Ő nem osztrák volt, hanem cseh, de 1895-ben egy osztrák alpesi városkában, Wattensben hozta létre a gyárát. Miért pont ott? Mert a gyártáshoz szüksége volt a víz energiájára, ott pedig épp volt/van egy alkalmas folyó.

Az volt az álma, hogy létre akarja hozni " mindenki gyémántját" és ez kemény munkával, sok kísérletezéssel sikerült is neki, ebben szerintem megegyezünk.

Miért lett a hattyú a Swarovski védjegye?
Nos, először nem is hattyú volt a logo-n, hanem egy havasi gyopár, a mostanit csak 1989 óta használják. Ilyen volt az eredeti:

Azt már tudjuk, hogy a teklát Coco Chanel-hez köthetjük (ha nem tudod, ITT olvashatsz róla). De ki hozta divatba a swarikat?


A swarik filmes debutálása 1932-ben történt, Marlene Dietrich a Szőke angyal c. moziban pompázott először kristályos ruhában. És ott volt persze a másik nagy sztár, Marylin Monroe, a gyémántok nagy barátja, mint tudjuk. Íme az a bizonyos ruha, amiben énekelte a szülinapi köszöntőt az elnöknek.


Ez a ruha már nemcsak kristályokkal volt díszítve, hanem gyakorlatilag rakva volt velük, csekély 2500 kő alkotta az estélyit. Tavaly ősszel árverezték el egyébként több mint 300 ezer dollárért!

Ennyit most a történelemről és akkor beszéljenek inkább a nyálelválasztást beindító képek!








És ez még csak egy szerény válogatás volt! A képek (és a kövek) egyike sem az enyém (sajnos), egy sima kereséssel ezeket találtam. Ha beindult a fantáziád, megértem, beszéljünk. A színek többsége nálunk is kapható, csak jó helyen kell keresni! :o))

Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs