2023. június 26., hétfő

Németországban 2. 5. nap: A mesebeli Neuschwanstein

5. napunkon 4.15-kor keltünk, mert a belépőnk fix időpontra szólt a Neuschwanstein kastélyba. Az út kb. 2-2,5 óra Stuttgartból, de: az ajánlás szerint érkezz meg már legalább 1-1,5 órával előbb a faluba, mert még fel is kell jutnod a kastélyhoz. A feljutás vagy egyszerű, rövid vagy könnyű, de a három együtt csak egy esetben jön össze, ha buszozol. Ugyanis ott van még lehetőségként a lovaskocsi és a lábbusz. Utóbbi 40 perc mászást jelent egy pocsék meredek úton. 

Lett volna kedvem egy lovaskocsis megoldáshoz, ha az időpont nem lett volna oly közel (ha lekésed, akkor buktad az egészet). Így a busz lett a nyerő, amire lehet csak felfelé utat fizetni, ha a lefele utat már sétálod (mi így tettünk, gondolom, sejthető).

A belépés igazi német precizitás szerint történik. 10 percenként vannak a turnusok és egyszerre csak 15-20 fő mehet be, majd minden csoport kap egy vezetőt, aki végigkíséri a termeken. Lemaradni nem lehet, és persze fotózni sem. Nem tudom, miért kell ezt annyira tiltani, mikor így is milliók látogatják évente a helyet, nem lennének úgy se kevesebben. Nagy pozitívum viszont, hogy magyar audio guide is van.

Mi volt a benyomásom? Nos a külcsín jobban tetszett mint a belbecs. Összességében persze nagyon cuki az egész, tényleg olyan középkori lovagváras, de a rengeteg aranyozás elnyomja a feeling-et. Végül is a megrendelőnek nyilván tetszett, bár nem sokáig élvezte.

Tehát az úgy volt, hogy a bajor királynak, II. Miksának volt egy fia, Lajos. Jó, jó, két fia volt, de most Lajost mesélem. Lajos egy jó darabig teljesen normális, átlagos fiatal királyfinak tűnt. Amikor az apuka meghalt, ő lett a király, II. Lajos néven. 

Lajost a politika nem igazán érdekelte, inkább csendesen elvonulva kívánt volna élni. Igazából sok minden más sem érdekelte, például sosem kívánt megnősülni. Egyszer majdnem elvette Erzsébet királyné egyik testvérét, de aztán viharos gyorsasággal meggondolta magát. Utólag nézve, jobb is volt úgy, mert unokatestvérek voltak (a hasonlóság közte és Erzsébet között egyértelmű). A hobbija az építkezés volt. Mármint a kastélyoké. Az 1880-as években el is készült álmai kastélya. Az ő tervei és akarata szerint épült minden, megtervezte egészen apróra az egészet kívül, belül. Az építkezést a majdnem szemben lévő családi kastélyból követte. 

Túl sok vendéget nem tervezett fogadni, de azért lett trónterem, lovagterem és minden más terem is, minden mint a mesékben, germán mondákban. A belső terek abszolút túldíszítettek és a bizánci és a középkori stílusban lettek kialakítva.

A kevés vendég egyike volt Wagner, Lajos nagy példaképe, többek között a Lohengrin opera adta az ihletet a várhoz.

II. Lajos története szomorú véget ért. Annyira nem foglalkozott Bajorország ügyeivel, hogy felmerült a lemondatása is. Időközben sajnos az is kiderült, hogy mentálisan nincs vele sem semmi rendben. Ez minden bizonnyal családi örökség volt a sok rokon házasság miatt. Végül megfosztották a tróntól és München mellé vitték. Egy nap elindult a közeli tóhoz sétálni és máig nem tisztázott körülmények között vízbe fulladt. Hogy magától vagy segítettek neki, valószínűleg nem fog kiderülni. Álomkastélyát csak nagyon rövid ideig élvezhette, ami pláne nagyon szomorú. Utóda az öccse lett, Ottó, aki még az 1900-as években is uralkodott, de csak névleg, mert rajta is kiütköztek az őrültség jelei. A tényleges uralkodást, a két fiú nagybátyja, Liutpold végezte, akit az ő fia, III. Lajos követett. És vele 1918-ban véget is ért a Bajor Királyság története, ami mindösszesen az 1800-as évek elején kezdődött.




Belül egyedül a konyha fotózható. Hatalmas természetesen és rengeteg húsleveses fazék állt rendelkezésre.


A hattyú az egész család kedvenc állata volt (lásd Lohengrin), mindenhol felbukkan akár festményen, szobron, akár csap formában.



A várból a kilátás ilyen pazar.


Távolban a Hohenschwangau kastély






Ez a kép sokaknak megvan, az biztos. A közeli Mária-hídról készült (a névadó II. Lajos anyukája volt), ami egy kötelező pont a fotósoknak. Innen túraútvonal is indul. Talán majd egyszer....



A napnak kb. a fele telt el, mire leereszkedtünk a hegyi úton a faluba. Egy kellemes ebéd után következett a Hohenschwangau kastély, amit a várból láttunk.



Mint írtam fentebb, a hattyú a család közös kedvence volt. Ennek a várnak a története kevésbé szomorú. Ez az első Schwanstein kastély, azért lett a másik a "neu". Itt élt a bajor királyi család hosszú éveken keresztül. A külseje újnak tűnik, ami igaz is, mert amit látunk, az XIX. századi munka, de az épület eredetije még több évszázaddal előbb épült, a 12. században.





Fotózni itt sem lehet, a vezetés ugyanúgy történik, mint a másik helyen. A szerényebb külső sokkal-sokkal élhetőbb belsőt takar. Legalábbis számomra sokkal hétköznapibbak voltak a szobák, persze ez nem jelenti azt, hogy nem volt királyi luxus az átlaghoz képest.


Végül megpihenve a rengeteg séta után, lesétáltunk a tóhoz. A tó még Németországhoz tartozik, de a hegyek már Ausztriához. A nagy melegben sokan fürödtek, csónakáztak, vízibicikliztek. Ha nálam lett volna fürdőruha, tuti belemegyek...


Délután innen már nem Stuttgartba, hanem Berchtesgadenbe mentünk tovább végig a csodás hegyekben gyönyörködve. Az a hely volt a 6 napos út utolsó állomása, de erről majd a következő részben mesélek.

2023. június 24., szombat

Németországban 2. 4. nap: Strasbourg

Meg kell mondjam, Stuttgart nagyon jó helyen található, mert egy csomó szép hely viszonylag rövid időn belül elérhető. Ezért is volt lehetséges, hogy átruccanjunk Franciaországba, egész konkrétan Strasbourgba. Valahogy soha nem gondoltam, hogy elmegyek Strasbourgba, de adta magát a lehetőség, én meg lecsaptam rá természetesen.

Strasbourgnak jó változatos a története! A kora középkortól hosszú évszázadokon keresztül német város volt, a 30 éves háború végén került át Franciaországhoz. Aztán változó időszakokban hol megint német, hol megint francia lett. Szerintem a végén már azt se tudták, ki kivel van... Legutóbb a II. világháborúban cserélt gazdát, most Franciaország egyik legkeletibb városa. Teljes mértékben kétnyelvű, szinte minden ki van írva franciául is és németül is. 

A favázas házakról nem is tudom, hogy igazából francia vagy német eredetűek, maradjunk annyiban, hogy elzászi, az a biztos. (Ehhez képest Esslingen egy kicsit messzire szakadt innen)

Mint minden híres helyen, itt is az óváros a katedrálissal a fő látnivaló. A tömeg ugyanúgy hömpölyög, mint annak idején a középkorban. A templom oldalában is végig ülnek, csak már nem koldusok, hanem fáradt turisták. A régi házak miatt egész könnyű elképzelni, hogy milyen is lehetett annó. A katedrális a gótikus faragásokkal sokkal-sokkal szebb kívülről, belül tiszta csupasz kő, csak a színes üvegablakok díszítik. Viszont elég féloldalasra sikeredett, mert csak egy tornya van, ami nem is lenne baj, ha eredetileg is csak egyet terveztek volna. A második torony sajnos sose készült el, idő előtt feladták.





A templom egyik oldala a középkor, a másik már az újkor, mármint, ha az épületeket nézzük. Ez a sötét színű ház az egyik legrégebbi a városban.


Ez a Rohan palota a katedrális másik oldalán pedig már az 1600-as évekből való.


Rövid sétával érünk ki a folyóhoz, a környéken folyik bele egyébként az Ill folyó a Rajnába. A sziget neve Petite France, hangulatos, látványos rész tele régi favázas házakkal, templomokkal, kávézókkal, éttermekkel és persze emberekkel. Régen sokkal kevésbé kellemes helynek számított. A szigeten kezelték a szifiliszes betegeket, amit a németek francia betegségnek hívtak, innen a név is. Gondolom, először mindenki valami sokkal romantikusabbra gondol...









Viszonylag nem nagy a sziget, kényelmesen többször is ide-oda bejártuk, felmentünk a Vauban gát tetejére, láttuk a fedett hidakat és a négy brutális nagy tornyot, melyek annó a várost védték. Ha jött az ellenség, lezárták a gátat és felduzzasztották a folyó vizét, a tornyokból meg lőttek ezerrel.


Elzász jelképe a gólya, tele vannak a szuvenír boltok velük. Nos, már nálam is csücsül egy, ráadásul postás kolléga!


És összefutottunk egy helyi nénivel is, nagyon csini volt!

A nap végén pedig muszáj volt megkóstolni a kávékrémes Eckler fánkot, amiből mindösszesen az utolsót csíptük meg. Kénytelenek voltunk néhány másik sütit is választani. Szegény mi! Egyébként az a kávékrém tényleg fenomenális!

Strasbourg kb. 2 óra kocsival. Odafele sokat araszoltunk az útfelújítások miatt, így lett 2,5 óra is. Hazafelé viszont egész rövid volt az út, persze ehhez az kell, hogy jó német szokás szerint a 130-as táblát csak információnak tekintsd. Mindenhol jellemző, hogy a 80-as táblánál 100-110-zel mennek, a 130-asnál 150-160-nal. Viszont egy balesetet sem láttunk, szóval tudhatnak valamit. Még egy pár nap, és Gabi is teljesen átvette volna a ritmust.

2023. június 18., vasárnap

Németországban 2. 3. nap: Mercedes Múzeum és a Duna mindegyik forrása

A Mercedes Múzeum onnan jött, hogy előző alkalommal elmentünk a Porsche Múzeumba és mindenképpen meg akartuk nézni a konkurrenciát is. Nos, az első benyomás, hogy drágább a belépő és kevesebb a kiállított autó. Viszont a kiállítást nagyon jól összerakták. Fel kell menni a 8. emeletre és onnan jössz le egy "szerpentinen", szintenként egy-egy korszak autóit mutatják be. Ahogy ereszkedsz lefelé, közben a falon követheted a híres történelmi eseményeket párhuzamosan az autó fejlődésével. Minden szinten a korra jellemző zene szól. Nekem tetszett a koncepció, de mint említettem, keveselltem az autókat. 

Kedvencet persze itt is választottam, íme:



A bordónak viszont a színe volt fantasztikus, a kép nem is igazán adja vissza a gyönyörű meggybordó árnyalatot.


Amit viszont vinnék is rögtön, az ez az autó:



Kétségkívül szépek az autók, de itt nem volt az a hűha feeling-em, mint a Porsche esetén, nem is mentünk körbe kétszer... Azért egy laza másfél óra így is elment, így sietnünk kellett, mert a Duna forrását mindenképpen el akartuk érni, ami kb. 2 óra vezetést jelentett.

Jó, jó, de melyiket? Mégis, hogy a fenébe lehet egy folyónak két eleje? Nos, a kérdés fura, de jogos, ugyanis sajnos németek a mai napig nem tudnak igazán megegyezni, hogy hol is van a Duna tényleges forrása! Van egy hivatalos, ez Donaueschingen-ben található és van egy nem hivatalos, Furtwangenben.






Nos, biztos, ami biztos, mi megnéztük mindkettőt. Kb. 30 percre vannak egymástól és közben a mesés Fekete erdőben autózol. 





Jó lett volna még egy rövid erdei túra is, de az már nem fért bele a napba. Ahogy az sem, hogy megkeressük, hogy valóban innen származik-e a fekete erdő torta, vagy csak a magyarok nevezték el így. Hááát, vissza kell még menni, ugye?

Ja, visszatérve a forráshoz: nekem az első hely túl csicsás volt, meg nem is látszott, hogy honnan jön a víz, szóval gyanús, így én saját hatáskörben a másodikat neveztem ki  a Duna forrásnak. Viszont az is igaz, hogy talán ez a Danubius szobor is enyhe túlzás, de legalább viccesen néz ki.

Egy rövid erdei piknik után hazaindultunk Stuttgartba.