2022. március 20., vasárnap

Elmélkedések 87., avagy hogyan készülnek a fotóim? 3

Ebben az utolsó részben szeretném megmutatni neked, hogy milyen segédeszközöket szoktam használni a fotózáshoz. Nos, nem kell semmi bonyolultra gondolni. 


A legtriviálisabb ékszert bemutató darab az ékszernyak. Van belőle egy nagy fekete és egy nagy fehér, így bármilyen színű ékszert fotózhatok, nem probléma. A nyakak különböző méretben kaphatók természetesen, feketéből van itthon egy alacsonyabb is, ami a rövid láncokhoz tökéletesen elegendő, míg a magasabbat a hosszú láncokhoz és teljes ékszerszettek bemutatásához tudom használni.




A karkötők fotózásához kezdetben egy sima mezei fehér papírt használtam henger formára összetekerve. Ez a mai napig használatban van egyébként. 




E mellé kaptam egy fekete bársony bevonatú karkötő állványt, aminek a hengerei levehetők, így az is jól jön, ha fehér vagy ezüst karkötőt kell fényképeznem (ha olvastad az előző részt, akkor tudod, hogy miért).

Ha gyűrűt fényképezek, a mai napig is egy vékonyabb papírhengerre húzom fel a gyűrűt, ami illeszkedik a gyűrűsín átmérőjéhez, így stabilan áll a gyűrű a tekercsen.


Sok gyöngyfűző használ különböző tárgyakat dekorációként vagy alapként a fotózáshoz (virágot, kagylót, gyöngyöket, figurákat, tükröt, stb.), én néha egy fehér kerámia kezet veszek elő a karkötőkhöz.




De volt olyan is, hogy a spulni lett a támaszték.

A fülbevalókhoz létezik egy állvány, aminek a függőleges lapján lyukak vannak, ez bedugós vagy hosszú füliknél is jó megoldás. Amit viszont én használok, az egy teljesen házi barkács darab: egy fából készült U-alakú szerkezet, aminek a két szára között egy damil van rögzítve. A damil nem látszik, vagy teszek róla, hogy ne legyen észrevehető, így olyan, mintha az ékszer a levegőben lebegne.

Előtte

Utána

Bármilyen ékszernél jól használható például egy csini dobozka, ami szépen megtartja az ékszert és egyben dekoratív háttérként is funkcionálhat.



A fentieken kívül mégis a leggyakoribb eset, amikor semmilyen kelléket nem használok. Az ékszereket tetszőlegesen elrendezem a fekete vagy fehér színű háttérlapon és felülről vagy oldalról fotózom különböző szögben. A megszokott függőleges vagy vízszintes elrendezésnél jobban kedvelem az átlós vagy kicsit megdöntött beállítást, szerintem kicsit érdekesebb lesz így a kép.

A webáruházba mindig igyekszem 3-4 képet feltenni, hogy minél teljesebb elképzelésed legyen a vásárlás előtt a neked tetsző ékszerről. Ezért nem maradhat ki a fotózásból az ékszer hátoldala vagy a kapcsa sem, ezek a részletek ugyanolyan fontosak, mint az ékszer "eleje".

Nos, ennyit szerettem volna veled röviden megosztani az ékszerfotózásról. Nem vagyok profi, csak a saját  tapasztalataim és az Interneten található tippek alapján próbálok jó termékfotókat készíteni, hiszen a képi megjelenítés a legegyszerűbb módja, hogy megmutassam neked az ékszereimet és ha kibontod a csomagod, már ismerősként üdvözöld a kiválasztott darabot. Akármilyen jó is egy kép, mégsem vagyok szomorú, ha a kedves vevőm ezt írja vissza: "Az ékszered élőben sokkal szebb, mint a fotón!" 

Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

2022. március 16., szerda

Elmélkedések 86., avagy hogyan készülnek a fotóim? 2

Tehát az előző részben a képszerkesztésnél hagytuk abba. Én a Picasa-t használom, ez nem egy bonyi alkalmazás, de jelenleg ezt ismerem jobban. A fotó körbevágása, forgatása, a szín telítettség, a háttér világosságának vagy a képélességnek a beállítása mind-mind segítenek, hogy az elkészült fotó még szebb legyen. Tipikus probléma, hogy hiába jó a megvilágítás a fotósátorban, a kép mégis sötét lesz. Szerencsére mind a háttér, mind a kép fényerősségét külön-külön lehet módosítani, ahogy sötétíteni is lehet, ha túl világos és életlen lenne az ékszer képe. Az élesítés vagy a szín telítettségének a változtatása is nagyon hasznos funkció.

Nagyon szeretem a közeli képeket, amikor az ékszernek csak egy része van fókuszban, persze, ezt a legnehezebb megcsinálni. Erre szolgál a makró funkció, bár ezt a képet speciel nem makróval csináltam, hanem zoom-mal, majd utólag kivágtam a megfelelő részt.




Nyilván mindig van hová fejlődni, a fényképezőgép még mindig okosabb nálam, de azért már haladok. Összehasonlításképp hoztam egy ősrégi képet elrettentésként.

Még a nem szakértő szem is látja rajta a hibákat: sötét, egyenetlen a megvilágítás, az egyik része túl árnyékos, a másik fele túl világos. Nincs is szerkesztve, de legalább színhelyes (tehát a fotó színei megegyeznek a valóságos színekkel). Ugye, látod, hogy mennyire gyenge volt a kép annó megfelelő eszközök és minimális tudás nélkül?!

A fény mellett a másik meghatározó dolog a háttér színe, textúrája, mintája. A legjobb a sima fehér háttér, mert semleges és szépen kivehető rajta a termék, nem vonja el semmi a figyelmet. A mintás háttér agyoncsapja az ékszert, gyakorlatilag semmi sem látszik belőle rendesen. Az első részben már mutattam a kétféle hátteret, amit régebben használtam, szerintem azok sem voltak rosszak, mások rusztikus fa felületen fotózzák az ékszereiket, nekem az is tetszik.

Egy kivétel van, amikor a fehér háttér nagyon nem válik be: a fehér vagy ezüst ékszerek esetén. Sokat kínlódtam ezzel, volt, hogy egy szürke felsőmön fotóztam az egyes darabokat.



Mutatom a fehér ékszert fehér illetve szürke alapon fotózva. Nagyon más, de még mindig nem az igazi.

 

Miután megkaptam a nagy fotósátrat, a fekete háttérlap megoldotta a problémámat, most már egész elfogadható az eredmény. Fekete háttér esetén a fényerővel kell játszani, erre már rájöttem, mivel a kevesebb fény elnyelődik, a háttér sötétebb és az ékszer jobban kitűnik.

  

Írás közben jöttem rá, hogy van még mutatnivalóm a fotózás témában. Így mégis lesz egy 3. rész is, amiben a felhasznált egyéb kellékeimmel ismertetlek meg.

Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

2022. március 13., vasárnap

Elmélkedések 85., avagy hogyan készülnek a fotóim?

Nos, az sejthető, hogy nem vagyok profi fotós, így nincs profi fotólaborom sem. Ami van, az igazából 3 eszköz: maga a fényképezőgép, egy háromlábú állvány és egy fotósátor. Mindhármat a férjemtől kaptam ajándékba.

Az első ékszerfotóimat akkor készítettem, amikor elindítottam a blogot 2008-ban. Fotózgattam, próbálkoztam bent a nappaliban, kint a teraszon, fehér anyagon vagy a kinti kövön. Volt egy idő, amikor egy fonott kenyérkosár vagy épp rizsszemek adták a hátteret, az speciel nekem tetszett. 


Aztán áttértem a konyhaasztalra, egy fehér bútorlap lett a háttér, akkor már megvolt a jó fényképezőgépem. 


A fotózás legfontosabb eleme a fény, ez nyilvánvaló. Fontos, hogy ékszert (pláne, ha csillog) ne fotózzuk se a tűző napon, se árnyékban. A legjobb egy olyan hely, ami ablakközeli, tehát világos, de nem éri közvetlen napsütés, csak szórt fény. Nos, én csak akkor tudtam véletlenül jó és éles képeket csinálni, ha épp sütött a nap, és a nap egy bizonyos szakában voltunk. Ja, és ha nem mozdult be a kezem! Jellemzően ezt csak hétvégén tudtam megvalósítani.

Utána kaptam meg az állványt, majd a barátnőmtől egy kisméretű fotósátrat. Ezzel már jobb képek készülhettek, nem kellett várnom a napocskára, de a sátor mérete elég picike, így egy ékszerszettet, pláne egy magas ékszernyakat nem tudtam beletenni.

Végül érkezett meg a naaagy fotósátram. Nos, ebbe kis túlzással már én is beleférek. 60x60 cm-es kocka, állítható fényerővel, mozgatható izzósorokkal, fekete és fehér háttérlapokkal.


Természetesen sok-sok próbafelvétel készült és még készül a mai napig is egy-egy darabról, mire ki tudok választani 3-4 olyat, amit megfelelőnek gondolok. Legyen szép éles, színhelyes, megfelelően kontrasztos, stb. A nálam profibbak ezt sokkal-sokkal jobban tudják.

A fotózás után azonban megúszhatatlan a képszerkesztés. Erről és még néhány más fontos dologról a következő bejegyzésben fogok mesélni. Tarts velem akkor is!

Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs

Fülbevaló a Katja szetthez/Earrings to set Katja

Ildikó napi ajándék lett a szépséges Katja szettből, melynek mintája Palásti Andrea kreativitását dícséri. A megrendelő, Gábor kért a karkötőhöz és a lánchoz egy hosszúkás, lógincás fülbevalót is. Még várom a visszajelzést, hiszen csak 3 nappal ezelőtt volt a névnap. Remélem, sikert aratott Ildikónál.

This gorgeous Katja set became a gift to Ildikó. The pendant pattern has been created by Andrea Palásti. Gábor, the husband needed a matching pair of earrings to the existing necklace and bracelet. The new piece had to be long and dangling. I cant wait to have a feedback, but The Day was only 3 days ago. I hope to hear about a total success.






 

Kistáska füli/Holler for Hoops

Csináltam már bronz-lilában, most a különféle ezüst gyöngyöket használtam fel egy újabb Kistáska fülihez. Nagyon ravasz ez a minta, mert a különböző méretű és formájú gyöngyök kombinációja alakítja ki tulajdonképpen a formát. Szerintem ez egy igazi alapdarab, ami szépen mutat arany (továbbá bármilyen más!) színben is. :D :D :D

I have beaded it already in bronze-lilac, now I used several silver beads to have a new earrings. This is a really tricky design because the jewelry is formed by the components of different sizes and shapes. I think, this is a real basic piece to your collection which goes nicely in gold (or in any other colors). :D :D :D


Minta/Design: Jonna Holston

2022. március 6., vasárnap

Elmélkedések 84., avagy eljött az Ősz hölgyek ideje

 A mini sorozat az utolsó részéhez ért, már csak az Ősz típus van hátra. Az őszt, mint évszakot sokan nem kedvelik az időjárás miatt, de a színei......! Azok szenzációsak. Ha az aranyló őszi erdőre gondolsz, akkor tudod, mire gondolok. Zöldek, sárgák, vörösek és barnák a lombok, pazar a látvány.

Az Ősz típus is aranyló, meleg hatású. Nézzük meg a három altípus közötti különbségeket:

Dominálnak a narancsok, meleg sárgák, olivák, okkerek, a barnák. Feketét itt sem látunk, az alapszíneket a kékek és a barnák képviselik. Ugye, hogy az Ősz sem egyhangú? Nagyon sokféle színkombó kihozható a fentiekből. Barnához szuper a sárga, a narancs vagy a barackrózsaszín, de a kékkel is szuperül mutat.

És akkor térjünk rá az ékszerekre. Meleg kategóriájú évszak lévén természetesen egyrészt az arany az alapszín, mint a Tavasznál, másrészt a bronz, mint a barna megfelelője.








Nos, ennyi volt a 4 részes összeállítás a színtípusokhoz ajánlott ékszerekről. Bízom benne, hogy tetszett és hasznosnak találtad és velem tartasz legközelebb is.
Köszönöm, hogy jöttél. Szeretettel üdvözöl: Tündrüs